•  

    userfiles/ospchwaszczynopl/top/0.jpg

     

  •  

    userfiles/ospchwaszczynopl/top/1.jpg

     

  •  

    userfiles/ospchwaszczynopl/top/2.jpg

     

  •  

    userfiles/ospchwaszczynopl/top/3.jpg

     

  •  

    userfiles/ospchwaszczynopl/top/4.jpg

     

 

 

Doposażenie jednostki

Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie z przyjemnością informuje, że w drugim półroczu bieżącego roku udało się pozyskać dalszy sprzęt ochrony osobistej strażaków (umundurowanie bojowe), jak również motopompę pływającą oraz podporę ratowniczą. Podpora jest już w drodze do naszej jednostki, a jej przybycie pozwoli na zamknięcie procedur tegorocznych starań o pozyskanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Nasza jednostka sprawuje na terenie sołectwa (a w razie potrzeby całej gminy i powiatu) ochronę przeciwpożarową, podejmując akcje ratownicze i gaśnicze w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska naturalnego przed pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Akcje te prowadzone są najczęściej w bardzo trudnych warunkach, stwarzających realne zagrożenie dla ratowników. By strażacy mogli bezpiecznie i swobodnie nieść pomoc potrzebującym, konieczne jest planowe i systematyczne wyposażenie ich w umundurowanie, spełniające stosowne wymogi dla tego rodzaju sprzętu, w szczególności ubrania specjalne, hełmy, obuwie i rękawice. 

 Środki przyznane w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2016 pozwoliły na zakup siedmiu kompletów ubrań specjalnych marki ROSENBAUER model FIRE MAX II (kurtki + spodnie). Łączna wartość tego zamówienia to  ok. 20.000,00zł. Dziękujemy Radzie Sołeckiej za sprawne przeprowadzenie procedur ale przede wszystkim mieszkańcom Chwaszczyna za poparcie naszych dążeń do systematycznej modernizacji zaplecza sprzętowego.

 Ofiarność chwaszczyńskich przedsiębiorców umożliwiła także zakup trzynastu hełmów bojowych marki ROSENBAUER model HEROS-TITAN (hełmy + dwie wbudowane przesłony/okulary + zintegrowane latarki). Łączna wartość tego zamówienia to ok. 20.800,00zł. Dziękujemy spółce MARCOPOL, która przyjęła na siebie główny ciężar zakupu, jak również przedsiębiorstwom ALEKSANDER i KOLANKO, które w istotny sposób partycypowały w kosztach opisanej inwestycji.

            Ze środków własnych OSP w Chwaszczynie (ekwiwalentu), przy wykorzystaniu dotacji pochodzących ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, sukcesywnie pozyskujemy niezbędne atestowane obuwie i rękawice pożarnicze. Staramy się w ten sposób realizować spójną politykę bezpieczeństwa ratowników służących w tutejszej jednostce.

Pragnąc sprostać zadaniom z zakresu działań przeciwpowodziowych (przeciwzalewowych), Zarząd OSP w Chwaszczynie wnikliwie przeanalizował przebieg takich akcji z okresu ostatnich kilku lat. Szczególną uwagę zwróciliśmy na skutki tegorocznych letnich opadów (podstopień z dni 14-17 lipca). Stwierdzono, że konieczne jest pozyskanie nowej motopompy pływającej „Niagara”. Urządzenie stosuje się do pompowania w domach, zakładach pracy i obiektach użyteczności publicznej, gdyż utrzymując się na tafli wody opada wraz z nią aż do podłoża. Po ukończeniu akcji poziom wody pozostawionej w pomieszczeniach nie przekracza 0,5cm (z uwagi na nisko położony i skierowany ku dołowi wlot ssawy). Pozostałości są wówczas łatwe do usunięcia przez mieszkańców przy użyciu klasycznych metod utrzymania porządku. Koszt takiego urządzenia to ok. 5.600,00zł.

Dziękujemy zatem Radzie Powiatu Kartuskiego oraz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” i jej prezesowi Mieczysławowi Wożniakowi za przyznanie dotacji, bez której  nasza jednostka nie byłaby w stanie dokonać tego zakupu. Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę Radnego Powiatu Kartuskiego dh Tomasza Fopke, który był inicjatorem opisanego przedsięwzięcia, a nadto partycypował w jego kosztach.

            Dzięki wsparciu, które po raz kolejny okazał nam Bank Spółdzielczy w Tczewie, z wykorzystaniem środków własnych (ekwiwalentu), udało się w ostatnich dniach zamówić również podporę ratowniczą wraz z osprzętem towarzyszącym. Urządzenie to służy w szczególności do stabilizacji pojazdów uczestniczących w wypadkach, na czas prowadzenia działań ratowniczych (cięcia lub rozpierania konstrukcji, dotarcia do poszkodowanych i ich ewakuacji). Liczne możliwe konfiguracje, oprócz ratownictwa drogowego umożliwiają także użycie sprzętu w czasie wykonywania zadań w ratownictwie technicznym i alpinistycznym. Koszt takiego urządzenia to ok. 2.200,00zł.

            Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim dobroczyńcom, którymi są zarówno mieszkańcy sołectwa, okoliczni przedsiębiorcy, władze samorządowe, jak i związek pożarniczy. Bez Państwa zaangażowania działanie naszej jednostki nie byłoby możliwe. Serdecznie dziękujemy!