•  

  userfiles/ospchwaszczynopl/top/0.jpg

   

 •  

  userfiles/ospchwaszczynopl/top/1.jpg

   

 •  

  userfiles/ospchwaszczynopl/top/2.jpg

   

 •  

  userfiles/ospchwaszczynopl/top/3.jpg

   

 •  

  userfiles/ospchwaszczynopl/top/4.jpg

   

 

 

Poświęcenie nowego samochodu ratowniczego i boksu garażowego

W piątek 07 listopada 2014 roku miała miejsce uroczystość otwarcia nowego garażu i przyjęcia nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie. Relację z tej uroczystości prezentuje niniejszy artykuł.

 

W uroczystości uczestniczyli liczni goście, w tym osoby reprezentujące władze publiczne, instytucje społeczne oraz ludzie dobrej woli, którzy przez ostatnie lata wspierali działalność tutejszej jednostki. Gościliśmy m.in. przedstawicieli władz samorządowych, oficerów Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcyjnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przybyły również delegacje wraz z pocztami sztandarowymi z pozostałych siedmiu jednostek OSP Gminy Żukowo i delegacja z sąsiedzkiej PSP JRG-4 Gdynia Wielki Kack. Miło było nam również gościć rodziny strażaków oraz mieszkańców Chwaszczyna i okolicznych miejscowości przybyłych na tą ceremonię, by okazać nam swą troskę i wsparcie.

 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.20 sygnałem syreny alarmowej, po czym wszyscy zgromadzeni, prowadzeni przez Gminną Orkiestrę Dętą przy GOK w Żukowie (z siedzibą przy OSP w Chwaszczynie), przemaszerowali do kościoła parafialnego. Miała tu miejsce uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Piotra Gruba i ks. dh Krzysztofa Paska, której oprawę liturgiczną współtworzyli także strażacy.

 

Po zakończeniu Mszy Świętej goście udali się przed chwaszczyńską strażnicę, by uczestniczyć w dalszej części uroczystości, prowadzonej zgodnie z ceremoniałem Związku OSP RP. Uroczystość prowadził druh Leopold Rzeszewicz – Wiceprezes OSP w Chwaszczynie, który naświetlał wszystkim zgromadzonym symbolikę poszczególnych je etapów. Dowódcą uroczystości był druh Tadeusz Dargacz – Naczelnik OSP w Chwaszczynie.

 

Ceremoniał uroczystości przedstawiał się następująco:

 • meldunek dla Burmistrza Gminy Żukowo,
 • uroczyste wciągnięcie na maszt flagi państwowej,
 • rozpoczęcie uroczystości, w tym zarys historii najnowszej, zaprezentowany przez Prezesa OSP w Chwaszczynie.
 • odczytanie przez Burmistrza Gminy Żukowo aktu przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i jego przyjęcie przez Naczelnika OSP.
 • odczytanie przez Burmistrza Gminy Żukowo aktu przekazania nowego boksu garażowego i jego przyjęcie przez Prezesa OSP.
 • przecięcie symbolicznej wstęgi w bramie garażu przez przedstawicieli władz samorządowych i pożarniczych.
 • poświęcenie nowego pojazdu i boksu garażowego przez ks. proboszcza.
 • nadanie odznaczeń i wyróżnień osobom zasłużonym dla pożarnictwa,
 • przemówienia zaproszonych gości oraz pozostałych uczestników uroczystości,
 • wydanie przez Naczelnika OSP obu samochodów pożarniczych tutejszej jednostki ich kierowcom-opiekunom.
 • uroczyste odprowadzenie sztandarów i zakończenie uroczystości.

Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano Pana Gerarda Barsowskiego Sołtysa Chwaszczyna.

Brązowe medale „Za Zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: dh Karol Dampc, dh Paweł Fikus, dh Sławomir Kolka, dh Marcin Licbarski, dh Piotr Licbarski i dh Łukasz Secke.

Odznaki „Strażak wzorowy” przyznane zostały: dh Szymonowi Formelli, dh Marcinowi Roszmanowi i dh Mariuszowi Roszmanowi.

Odznaką „50 lat służby” wyróżniono dh Jana Sampa, który otrzymał przy tym także grawerton okolicznościowy od wszystkich strażaków tutejszej jednostki, jako wyraz szczególnego uznania.

Przedstawiciele strażaków OSP w Chwaszczynie wręczyli następnie specjalne podziękowania na ręce dh Ludwika Secke za szczególne osobiste zaangażowanie w proces budowy nowego garażu, pozyskanie nowego pojazdu i organizację uroczystości. Zgromadzeni goście przyłączyli się do tego podziękowania w gromkich oklaskach.

Po ukończeniu ceremonii wszyscy mogli zwiedzić strażnicę oraz zapoznać się ze zgromadzonym tu sprzętem pożarniczym, w szczególności z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Następnie zgromadzeni goście wspólnie udali się na poczęstunek do Dworku „Oleńka” w Tuchomiu.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie składa serdeczne podziękowania na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do pozyskania nowego boksu garażowego, zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i organizacji opisanej uroczystości. Osobom przybyłym na ceremonię serdecznie dziękujemy za wsparcie okazywane w naszej codziennej pracy i działalności ratowniczej.

Zapraszamy do zapoznania się z folderem okolicznościowym „Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie”, wydanym nakładem Zakładu Produkcyjnego Aleksander w Chwaszczynie, jak również do przejrzenia galerii zdjęć z uroczystości, wykonanych przez Pana Jacka Pisza.