Galeria

14-15.08.2017-14.00 Miejscowe zagrożenia Rytel

Zastęp Ford SLRT nr op. 449-07 w dniach 14 i 15 sierpnia 2017 roku uczestniczył w usuwaniu skutków nawałnicy, która przetoczyła się nad miejscowościami położonymi w gminie Czersk (pow. chojnicki, woj. pomorskie). Wyjazd zastępu nastąpił w poniedziałek o godz. 14.00, zaś powrót we wtorek o godz. 23.25.

 

Punkt koncentracji sił i środków urządzono w miejscowości Rytel, położonej na przecięciu drogi krajowej nr 22 i rzeki Brdy. Z tego miejsca zarządzano działaniami ratowniczymi w regionie m.in. przez tworzenie sekcji, plutonów i kompanii pożarniczych wraz z wyznaczaniem im zadań do wykonania. Tam też zlokalizowano plac postoju pojazdów, punkt wydawania posiłków oraz miejsce odpoczynku dla strażaków i członków innych służb uczestniczących w działaniach.

 

W pierwszym dniu  nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także OSP Skrzeszewo, OSP Chmielno i OSP Gotelp. Plutonowi powierzono udrożnienie przejazdów do miejscowości Suszek i Młynki. Praca polegała na przecinaniu piłami łańcuchowymi powalonych drzew na szerokości całego pasa drogowego i odrzucaniu wykrojonych elementów poza jego obręb.

 

 

W drugim dniu  nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także PSP Miastko (podnośnik), OSP Starogard Gdański (podnośnik) i OSP Siwiałka. Plutonowi wyznaczono zadanie zabezpieczenia (w miarę możliwości naprawy) dachów na domach i zabudowaniach gospodarczych w miejscowościach Sternowo i Lotyń. Ta praca była bardzo zróżnicowana, gdyż  sposób jej wykonania dostosowywaliśmy do specyfiki danego poszycia dachowego, rodzaju i ilości dostępnych materiałów naprawczych. Prowadziliśmy układanie dachówki, blachodachówki, jak również mocowanie elementów z tworzyw sztucznych (np. plandek) i drewnianych. 

OSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNOOSP CHWASZCZYNO